A tűz okozta károk súlyos következményekkel járhatnak, melyek befolyásolhatják vállalkozásunk működést és gazdasági stabilitását. Az anyagi veszteségek mellett a tűzesetek gyakran járnak hosszú távú üzleti károkkal is, mint például a termelési folyamatok leállása, szolgáltatások szünetelése, valamint az ügyfelek és partnerek elvesztése. Az egyik legfontosabb tűzvédelmi stratégia a megelőzés! Ma már tűzjelző rendszerek széles skálája érhető el a piacon, melyek különböző módszerekkel érzékelik a tüzet, füstöt és riasztást adnak annak érdekében, hogy a legkevesebb kár keletkezzen, ha bekövetkezik a baj.
Tűz esetén hatékonyan!
A tűzjelző rendszerek elsődleges feladata a tűz mihamarabbi észlelése. A korai riasztás lehetővé teszi a gyors beavatkozást, így életeket menthet és minimalizálhatja a keletkező tűzkárokat. Ehhez olyan detektorok alkalmazása szükséges, melyek felismerik a különböző típusú tüzeket, elhelyezésénél pedig figyelembe kell venni, hogy a tüzet a lehető leghamarabb észlelni tudja. Címezhető tűzjelző rendszerek esetén minden érzékelő helye meg van határozva, így a tűzjelző központ pontosan tudja hol keletkezett a tűz. Ez kritikus fontosságú információ a gyors beavatkozás és az épület kiürítése szempontjából. A tűzszirénák és fényjelzők nemcsak az épületben tartózkodókat figyelmeztetik az evakuálásra, hanem a kijelölt személyzetet is. Nagyobb tűzjelző rendszerek esetén lehetőség van az épületben tartózkodókat épülethangosító rendszerrel tájékoztatni az ilyenkor szükséges teendőkről. A tűzjelző rendszer automatikusan átjelzi a tűzesetet és a hibákat a távfelügyeleti szolgálathoz vagy a katasztrófavédelemhez. Az automatikus működésű tűz- és hibaátjelző berendezésnek minden körülmények között üzembiztosnak kell lennie. Az elvárt és előírt megbízhatóság elérése érdekében célszerű olyan GPRS alapú átjelző berendezést alkalmazni, amely két egymástól független mobilszolgáltató hálózatát használja. Ez biztosítja, hogy a jelzések megbízhatóan és időben érkeznek a távfelügyeleti központba, valamint a hatékony reagálást probléma esetén.
Tűzjelző rendszerek kiválasztása
A tűzjelző rendszerek három típusba sorolhatók. A technológia fejlődése lehetővé teszi a tűzjelző rendszerek elemeinek egyedi, az adott feladathoz igazított kiválasztását. Az, hogy melyik rendszer a legmegfelelőbb vállalkozásunk számára, a védendő terület jellege és mérete határozza meg.
- A hagyományos tűzjelző berendezések kisebb épületek, irodák, vagy nagyobb, egyterű, jól átlátható létesítmények esetében még mindig népszerűek, főleg kedvező áruknak köszönhetően. Az érzékelők, a központból induló hurkokra vannak csatlakoztatva, melyek nemcsak észlelik a tűz jeleit, hanem a gyárilag beállított határérték elérésekor automatikusan jelzik a központi egységnek.
- A hagyományos, címezhető tűzjelző rendszereknél a jelző hurkokra felfűzött hő- és füstérzékelők egyénileg vannak címezve az áramkörben, így nemcsak a tűzzóna száma, hanem a tűz keletkezésének pontos helye is azonosítható. Ez a rendszer alkalmazható intézmények, nagyobb épületek, irodaházak, iparterületek védelmére.
- Az analóg címezhető tűzjelzők, más néven intelligens tűzjelző rendszerek évről évre változnak, ezért mindig a legfejlettebb technológiát tekintjük intelligensnek. Jellemzői közé tartozik, hogy már a határérték elérése előtt figyelmeztető jelzést ad, az érzékelők jelzési szintje pedig egyenként is beállíthatók. Nagyobb épületek, intézmények, telephelyek és iparterületek tűzvédelmére kiválóan alkalmas.
Tűzjelző rendszerek telepítése: Kiknek és hova ajánlott?
A tűzvédelmi rendszerek alapvető fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. Minden olyan környezetben nélkülözhetetlenek, ahol:
- Kereskedelmi és szálláshelyek működnek, szállodák, irodák, éttermek, bevásárlóközpontok.
- Egészségügyi és szociális intézmények találhatók, mint kórházak, orvosi rendelők, idősek otthona.
- Oktatási intézmények, mint óvodák, iskolák, főiskolák.
- Kulturális és közösségi létesítmények, színházak, múzeumok, könyvtárak, közösségi házak.
- Sportlétesítmények, uszodák, edzőtermek.
- Közösségi közlekedési létesítmények, repülőterek, pályaudvarok, metró- és buszterminálok.
Probléma esetén az időben történő reagálás életeket menthet. A tűzjelző rendszerek telepítése és fenntartása lehetővé teszi, hogy az épületben tartózkodók gyorsan értesüljenek a tűzről, továbbá segítséget nyújt a tűzoltóságnak a tűz lokalizálásában, valamint a lángok eloltásában.
Van, amit nem lehet a véletlenre bízni. A tűzvédelem pedig pontosan ilyen!